Pozdravljeni. V tej mapi lahko najdete vse športne podatke od različnih športnih tekmovanj, ter tudi slikice.Tukaj sva Lara in Hana in to leto vam bova poročali o športnih aktivnostih na naši šoli ter jih nalagali na šolsko spletno stran. V mapi ŠPORT najdete tudi podmape, ki se navezujejo na različne športe. <3
Če imate radi šport, ter želite biti na tekočem, vendar ne morete iti na vsako tekmo oz. spremljati vsake tekme, potem je ta mapa za vas. V njej najdete različne športne dosežke na tekmah, ukvarjanje z športom na naši šoli ipd.
Košarka, atletika, odbojka ter druge športne discipline vas čakajo v podmapah Športa.
Čeprav se ukvarjamo z športom, pa si še nekateri vedno postavljamo vprašanje: Kaj sploh šport je?
Nekaj učencev 7.a razreda sva povprašali, kaj za njih pomeni šport?
Klara Papler: Za mene je šport, da si spočijemo na koncu dneva.
Maja Gašperič: Za mene je sprostitev in veselje.
Luka Horvat: Za mene pa je šport mogoče, oddih od šole(da daš šolo na stran) ter, da ne misliš na učenje.
Emanuel Cimerman: Šport je najboljši predmet, lahko bi ga imeli več na urniku, med športom daš stvari na stran ter uživaš.
Zoja Lukman: Za mene je šport sprostitev in rekreacija.
Kaj pa splet odgovori na to vprašanje?
Šport je igra ali dejavnost, izvedena v okviru javno določenih pravil pri kateri sodeluje ena ali več oseb, pri tem pa tekmuje proti drugim igralcem/udeležencem. Različni motivi za ukvarjanje s športom in želja doseganja dobrih rezultatov sta glavni značilnosti športa.
Veliko učencev se ukvarja z športom v prostem času. Košarka, nogomet, ples ter drugi športi jih sproščajo ter navdušujejo. Veliko učencev že zgodaj zjutraj(0.ure) prihaja trenirat, vadit ali se le zabavat s športom, pa naj bo zima ali poletje, brez športa si mnogi ne predstavlajo življenja.
Ogromno učencev(na sploh ljudi) se ukvarja s športom v prostem času. Trenirajo košarko, nogomet ter druge športe z žogo. Ukvarjajo se s plesom, gimnastiko, jahanjem konjev, tekom, igro...nekateri pa hodijo le na sprehode ali pa se razgibavajo s razteznimi vajami.
Vendar ali je to koristno? Ter zakajpotrebujemo giabnje in rekreacijo? Ter koliko ur na teden bi naj športali?
a)Zakaj potrebujemo gibanje, ter zakaj nam gibanje koristi?
Verjeli ali ne, telesna aktivnost nam omogoča, da se počutimo boljše. S telovadbo naše telo proizvaja endorfine, kemikalije v možganih, ki so odgovorne za dobro počutje.
Vsekakor smo po aktivnosti lahko nekoliko utrujeni, a vadba nam na dolgi rok da več energije. Z redno vadbo si lahko zagotovimo obilico energijske svežine, smo bolj živahni in tudi bolj razpoloženi.
Bolj ko telovadite, večja je verjetnost, da boste dobro spali. Ni pomembno, kdaj telovadite, če le nimate težav s spanjem. V primeru, da imate težave s spanjem, razmislite o jutranji ali dopoldanski vadbi.
Ko si obljubimo in zadamo realne cilje, lažje ustvarimo boljši odnos sami s sabo. Denimo obljubimo si, da bomo začeli z rednimi sprehodi zgolj 15 minut na dan. Takšni uspehi vam lahko dvignejo samozavest. Bodite realni pri ciljih in si za začetek izberite takšne, ki jih boste lahko osvojili – nikar ne imejte prevelikih pričakovanj do sebe, saj boste tako hitreje obupali.
Vadba pomirja telo in možgane. Ko vaše telo trdo dela, se raven stresnih hormonov, kot sta adrenalin in kortizol, zniža. Stres in tesnoba izzvenita, zlasti po aerobni vadbi.
Želite biti bolj učinkoviti pri delu? Vzemite si odmor in se razgibajte. Ne potrebujete silne in intenzivne vadbe, dovolj je že, da telesu zagotovite raztezanje, ki ga potrebuje.
Ohranjanje zdrave telesne teže
Vadba in dieta delujeta skupaj, da ohranjata vašo težo zdravo. Ne glede na to, ali želite izgubiti nekaj centimetrov okoli pasu ali se samo izogniti dodatnim kilogramom, je vadba ključnega pomena. Poskusite telovaditi vsaj trikrat na teden.
Med vadbo se vaše kosti in mišice okrepijo. Še posebej pomembno je izvajati vaje z utežmi, kot so dvigovanje uteži, tenis, hoja in ples. To lahko pomaga pri izgradnji kosti, ko se starate. Pomaga lahko preprečiti osteoporozo ter zaščititi vaše ravnotežje in koordinacijo.
Nobena skrivnost ni, da je vadba odlična za naše srce. Redne vadbe zmanjšajo tveganje za bolezni srca, izboljšajo raven holesterola v krvi ter pomagajo nadzorovati in celo preprečiti visok krvni tlak.
Zakaj potrebujemo gibanje in rekreacijo? | Vizita.si
Številne raziskave kažejo na to, kako pomembno je redno ukvarjanje s športom. S tem lahko dosežete številne blagodejne vplive na telesno in tudi psihično kondicijo. Rekreativno ukvarjanje s športom vam bo prineslo koristi v vseh življenjskih obdobjih. Zato je izjemnega pomena, da se že otroci v rani mladosti začnejo ukvarjati s športom. Najprej je to pomembno zato, ker s tem pridobijo delovne navade, naučijo pa se tudi discipline in odgovornosti, ki je v življenju na sploh še kako pomembna.
1. Redna telesna aktivnost v veliki meri pomaga pri zmanjševanju stresa in učinkov depresij. Vsaka telesna aktivnost namreč aktivira poseben hormon sreče. To vam daje blagodejen občutek zadovoljstva. Znano je, da so rekreativci veliko bolj zdravi, veseli, srečni in zadovoljni ljudje.
2. Redna telesna aktivnost močno povečuje zdravo obliko samozavesti. Tako nam pomaga, da se v svoji koži veliko bolje počutimo, posledično se tudi veliko raje družimo in sklepamo nova poznanstva.
3. Redno ukvarjanje s športom v zelo veliki meri vpliva na kakovost spanja. Znano je, da spanec predstavlja vir energije, povečuje pa tudi zmožnost koncentracije in miselnih sposobnosti.
4. Če se boste redno ukvarjali z vsaj eno športno aktivnostjo, potem bo vaša življenjska doba vsekakor daljša. To ves čas trdijo tudi vaši zdravniki, ko jih obiščete.
5. Ukvarjanje s čim več različnimi vrstami športnih aktivnosti otroku v največji možni meri pomaga pri razvijanju številnih sposobnosti.
6. Ljudje, ki se s športom ukvarjajo pogosto, so po naravi bolj optimistični.
7. Redno ukvarjanje s športom močno okrepi imunski sistem človeka.
8. Z redno telesno aktivnostjo dosežemo dobro kondicijo. Ta pa je garancija za zdravo, polno in zadovoljno življenje.
9. Družine, ki se skupaj udeležujejo različnih aktivnosti, so veliko bolj povezane med seboj. Posledično pogosteje ostajajo skupaj in med njimi ni toliko nesoglasij.
10. Redno ukvarjanje s športom pomembno vpliva tudi na delovno storilnost. Pri tem imamo v mislih tako fizično kot tudi intelektualno.
(splet)
b) Koliko ur na teden bi se naj gibali?
NIJZ priporoča, da bi se morala odrasla oseba na teden gibati vsaj 150 do 300 minut (zmerna aerobna aktivnost) ali 75 do 150 minut, če izvaja visoko intenzivne aerobne telesne dejavnosti. To pomeni dnevno vsaj 30 minut telesne aktivnosti.
KOLIKO UR NA TEDEN BI SE NAJ UKVARJALI S ŠPORTOM - Išči
c)Pogosta vprašanja(vir-splet)
Koliko ur na dan naj se ukvarjam s športom?
-30 minute vsak dan
Ali naj po športu pijem hladno vodo?
-Ne, boljša je običajna kaljena voda
Kako dolgo naj se pripravljam pred športnimi igrami?
-2-3 dni, še posebej za maraton
(slike iz spleta)
Zavod za šport Slovenska Bistrica je v ponedeljek, 28.5.2025 organiziral regijsko
tekmovanje v atletiki, ki ga je izpeljala OŠ Slovenska Bistrica in atletski klub
Slovenska Bistrica. Naša šola je tudi tokrat dosegla zelo dobre rezultate. Še posebej
sta se s 1. mestom izkazala Tea Jurič (žvižgač - 50.57) in Taj Žnidarič (višina-145).
Želiš izvedeti več? Pokukaj v podmapo z naslovom Atletika!☺️